Schneider-Electric
 
TCSESM163F2CS0 bild- myse
TCSESM163F2CS0
Ethernet-switch, ConneXium, hanterad switch, 14 x 10/100TX-portar, 2 x 100FX enkellägesportar
EAN-kod EAN-kod: 
3595864115450
Schneider Electric
Egenskaper
Produktdata
Produktområde ConneXium
Typ av produkt eller komponent Ethernet TCP/IP managed switch
Koncept Transparent Ready
Kommunikationsprotokoll Ethernet TCP/IP
SSH
HTTP
HTTPS
SNMP
RS232
LLDP
Telnet
SNTP
MRP (Media Redundancy Protocol)
Ethernet-port 100base-FX - 2 port(ar) fiberoptik
10/100BASE-TX - 14 port(ar) kopparkabel
Maximalt antal brytare i kaskadkoppling Obegränsad
Cybersäkerhet Porthärdning
Teknisk data
Integrerad anslutningstyp Duplex SC fiberoptik
Skärmad RJ45 kopparkabel
Överföringsbärarmedium Singel mode optisk fiber för kopparkabel
Tvinnat skärmade parkabel CAT 5E för fiberoptik
Maximalt kabelavstånd mellan enheter 100 m kopparkabel
Ljusfiberlängd 32,5 km 9/125 µm
Dämpning 0…16 dB (9/125 µm)
Ethernetservice Konfigurering via web-server
VLAN
Multicast-filtrering
Data strömstyrning
IGMP Snooping
SNMP-Traps and SYSLOG
Kommunikationsservice TFTP
Quality of Service (QoS)
Port monitoring
Portspegling
Adresskonfliktdetektering
Diagnostik körtid Signalkontakt
Självtest
Maximalt antal brytare i ring 50
Redundans HiPER ring
RSTP
Redundant network coupling
[Us] driftspänning 12...48 V
Gränser matningsspänning 9,6…60 V DC SELV
18…30 V AC SELV
Effektförbrukning i W 11,8 W
Elektrisk anslutning Löstagbart kontaktdon 6 vägar strömförsörjning
Montagefästen 35 mm symmetrisk DIN-skena
Märkning CE
UL
RCM
EtherNet/IP
Tillgänglig funktion Larm
Systeminformation
Report
Trap log
Lokal indikering 1 dual colour LED (grön/gul)P1 P2 nätaggregat:
1 LED (röd)fel:
1 dual colour LED (grön/gul)ring manager:
1 LED (grön)stand-by:
1 LED per kanal (grön)länkstatus:
1 LED per kanal (gul)ACT:
Device status
Alarmutgång 1 potentialfri kontakt 1 A
Alarmfunktion Fel matningsspänning
Status datalänk
Redundansringsfel
Switch-fel
Ethernet kablagesystem TF omkopplare
Bredd 111 mm
Höjd 131 mm
Djup 111 mm
Produktens vikt 0,6 kg
Miljö
Omgivningstemeperatur vid drift 0…60 °C
Relativ fuktighet 10…95 % ingen kondens
IP-kapslingsklass IP20
Direktiv 2014/35/EU - lågvoltsdirektivet
2014/30/EU - elektromagnetisk kompabilitet
Standarder UL 508
EN/IEC 61131
IEC 61850-3
Produktcertifieringar CE
UL
RCM
ODVA EtherNet/IP
BV
GL
Förpackningsinformation
Förpackningstyp 1 PCE
Antal i Förpackning 1 1
Förpackning 1 höjd 12,7 cm
Förpackning 1 bredd 16,2 cm
Förpackning 1 djup 23,5 cm
Förpackning 1 vikt 881,0 g
Förpackningstyp 2 S03
Antal i Förpackning 2 4
Förpackning 2 höjd 30,0 cm
Förpackning 2 bredd 30,0 cm
Förpackning 2 djup 40,0 cm
Förpackning 2 vikt 3,976 kg
Hållbarhetsinformation
Hållbarhetsstatus Green Premium-produkt
REACh-förordning
print REACh-Deklaration
EU RoHS-direktiv Proaktiv överensstämmelse (produkten utanför EU RoHS juridiska omfattning)
Kvicksilverfri Ja
RoHS-förordning Kina
print RoHS-deklaration Kina
RoHS-undantagsinformation
print Ja
Miljöupplysning
print Produktmiljöprofil
Cirkulationsprofil
print Information om livslängdsslut
WEEE Produkten måste kasseras på europeiska unionens marknader enligt specifik källsortering och aldrig kasseras i hushållssopor.
Kontraktsgaranti
Garanti 18 months